Jacool
I Liga
Dołączył: 16 Lip 2006 Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Toruń
|
Wysłany: Śro 0:59, 19 Lip 2006 Temat postu: |
|
|
Historia
Olimpia Grudziądz
Historia żużla w Grudziądzu zaczyna się w roku 1924, gdy powstała sekcja motocyklowa klubu Olimpia. W 1926 oddano do użytku własny tor motocyklowo-kolarski. Już w 1930 roku w Grudziądzu rozegrano jedne z pierwszych w kraju zawody dirt-track`owe. Choć w latach trzydziestych w Polsce nie istniały jeszcze rozgrywki ligowe, jednak zawodnicy skupieni w klubie Olimpia odnosili spore sukcesy w kraju. Największy z tych sukcesów odniósł Jan Witkowski, który zdobył tytuł Mistrza Polski w 1935 (maszyny sportowe 350ccm). Gdy opadł już wojenny kurz 1947 roku Władysław Gątkiewicz zdobył tytuł wicemistrza Polski w klasie 125ccm. Rok później zainaugurowano w Polsce rozgrywki ligowe, w których z powodzeniem startowała Olimpia, zajmując III miejsce w DMP w 1948 roku. W następnym sezonie drużyna występowała w lidze pod nazwą Olimpia-Unia zajmując VI miejsce w lidze, a rok później pod nazwą Unia Grudziądz także VI miejsce. Niestety na skutek niefortunnej reorganizacji sportu, na kilkanaście lat czarny sport znikł z miasta.
GSŻ Grudziądz
Odrodzenie sportu żużlowego w Grudziądzu nastąpiło dzięki Stali Toruń. Gdy w 1976 drużyna ta zaczęła startować w I lidze wielu toruńskich zawodników stało się w Stali niepotrzebnych. By nie przekreślać ich sportowej kariery powstała Grudziądzka Sekcja Żużlowa, będąca tak naprawdę rezerwami Stali Toruń. Trzon tej drużyny stanowili Roman Kościecha, Wiesław Krzyżaniak i Eugeniusz Miastkowski. Po dwóch latach GSŻ usamodzielniła się i powstał klub.
GKM Grudziądz
Na początku swojego istnienia Grudziądzki Klub Motorowy nadal stanowił rezerwy Stali Toruń. W latach 80-tych drużyna startowała w II lidze. Pierwsze sukcesy przyszły w 1983 roku. Właśnie wtedy Roman Feld (wypożyczony z Unii Leszno) zdobył srebrny medal MIMP. W tym samym roku drużyna zajęła 2 miejsce w lidze i czekały ją baraże z rywalem zza miedzy - Polonią Bydgoszcz. Niestety po blamażu w Grudziądzu (28:62) i drugiej porażce w Bydgoszczy (36:54) GKM pozostał w II lidze. Przez następną dekadę GKM był ligowym średniakiem, a często zajmował ostatnia pozycję w lidze. W 1991 grudziądzka młodzież zdobyła srebro MDMP, ale w lidze nadal się nie wiodło. Wszystko zmieniło się w 1995, gdy do Grudziądza trafili Adam Pawliczek i Henryk Bem. Drużyna zajęła 2 miejsce w II lidze i po raz pierwszy w swojej historii awansował do ekstraklasy. W tym samym roku Piotr Markuszewski zdobył brązowy medal MIMP. W 1996 startujący w ekstraklasie GKM zasilili Paweł Staszek, Robert Dados i jeden z najlepszych zawodników na świecie Billy Hamill. Niestety mimo wzmocnień drużyna nie utrzymała się w ekstraklasie i spadła do II ligi. Mimo startów w II lidze GKM odniósł wielki sukces - złoty medal MDMP. Pobyt w II lidze trwał tylko rok i w 1998 GKM znów rywalizował z najlepszymi. Drużyna zajęła 7 miejsce w lidze, juniorzy zdobyli brąz MDMP, a Robert Dados odnosił sukcesy indywidualne. Złoty medal MIMP na torze w Grudziądzu i największy jego sukces - Mistrzostwo Świata Juniorów na torze w Pile. W sezonie 1999 na skutek reorganizacji rozgrywek ligowych pomimo zajęcia 8 miejsca w lidze GKM spadł do nowopowstałej I ligi. Drużyna radziła sobie dobrze i mimo braku w składzie przez pół sezonu lidera - Roberta Dadosa (wypadek samochodowy, a później rehabilitacja) zajęła 2 miejsce. GKM drugi raz w swej historii startował w barażach, tym razem z Unią Leszno. Niestety powtórzył się scenariusz sprzed 17 lat i po dwóch porażkach 38:52 w Grudziądzu i 30:60 w Lesznie GKM został w I lidze. Rok 2001 to miejsce 6 w I lidze. W 2002 drużyna nie bez problemów dojechała do końca sezonu i zajęła niestety ostatnie miejsce w lidze. Do II ligi GKM jednak nie spadł, gdyż klub został zlikwidowany...[/u]
GTŻ Grudziądz
Znalazła się w Grudziądzu grupa ludzi, dzięki którym żużel w mieście nie umarł. Już w grudniu 2002 utworzyli oni Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. W sezonie 2003 drużyna ta, w której startowali byli zawodnicy GKM-u wsparci wychowankami Apatora Toruń rozpoczęła starty w II lidze. Drużyna nie znalazła równych sobie w II lidze, juniorzy zajęli 4 miejsce w finale MDMP, a 17-letni Krzysztof Buczkowski wystąpił w finale Mistrzostw Europy Juniorów. Kończąc sezon bez porażki GTŻ awansował do rozgrywek I ligi. Jak sobie poradził? To się okaże.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Jacool dnia Śro 1:29, 19 Lip 2006, w całości zmieniany 2 razy
|
|